๐ Update: 1 juni 2026 โ
De MacBook Air wordt vaak gezien als de beste laptop voor studenten op MBO, HBO en Universiteit. De nieuwste is de MacBook Air M5. En Windows dan? Of een Chromebook? Of de MacBook Neo? Die zijn toch veel goedkoper?
De M4 en M5 MacBooks zijn ongekend snel en zuinig. De MacBook Air is ook nog eens superlicht en dun. Ze hebben zo’n beetje de beste schermen die er zijn, de batterij is absurd goed tot wel 18 uur, het fijne toetsenbord heeft Touch ID en ook het grote trackpad werkt perfect. De koeling is geluidloos. Zo’n MacBook Air M4 / M5 is zelfs geschikt voor video-montage. Hij gaat wel zeven jaar mee en heeft dan nog steeds een restwaarde. Heel voordelig dus ook nog…
Zie de uitgebreide review van de MacBook Air M4 / M5.
- De MacBook Air M5 is hier โฌ1099 op bol en is dรฉ aanrader als beste studenten-laptop
- De vorige MacBook Air M2, M3 of M4 of de goedkope MacBook Neo op bol voor โฌ799 kunnen ook, maar neem dan altijd wel 512Gb SSD
- Voor 3D en AV-studies kan een MacBook Pro M4 ook, of de Pro M5 beide ook op bol. Het voordeel is meer aansluitingen en een actievere koeling.
Op de Air M5 zit nu standaard 512 GB SSD. Het RAM-geheugen is nu ook 16GB, en op een Mac heb je ook altijd virtual memory op de supersnelle SSD.
Upgrades zijn altijd heel duur bij Apple, maar een externe HD kan ook goedkoop voor โฌ30 op Amazon. Het beste is deze superkleine en supersnelle externe SSD op Amazon: Crucial is de best geteste volgens Apple dealers.
Microsoft Office 360 werkt ook goed op elke MacBook en krijg je gratis als student. Adobe CC krijgen studenten met hoge korting, met alle creatieve software zoals Photoshop en alle professionele design- en video-software.



De goedkoopste MacBook Air M5 is geschikt voor alle opleidingen, zelfs voor media design en AV (videomontage).
Welke MacBook moet het worden?
- De beste laptop voor studenten is de MacBook Air M5, hier op bol โฌ 1099
- De goedkopere MacBook Neo kan ook, met 512Gb upgrade voor โฌ 799 op bol
- Tweedehands kan ook, vanaf de MacBook M2. Neem wel 512Gb SSD
En Windows dan? Of een Chromebook?
Windows is soms goedkoper, maar niet altijd. Zeker niet als je de levensduur en restwaarde meetelt, en als je goede specs en een snelle videokaart wil, met grote batterij, stille koeling, groot trackpad en fijn keyboard. Op Windows heb je meer RAM nodig. Een MacBook is meteen geschikt voor videomontage, en Windows vaak niet (check de specs maar). Op Windows heb je ook goede Antivirus nodig, die continu in de achtergrond draait en ook processorkracht kost.
Mijn telefoon en tablets zijn al jaren goedkope Androids naar volle tevredenheid, maar een MacBook vind ik als laptop nog steeds onovertroffen en ook niet te duur.
Voor tekst, internet, mail en Office kan een hele goedkope Windows laptop van โฌ 300 ook prima, zie deze test en review. En de dure topmodellen kunnen uiteraard ook goed en snel genoeg zijn voor 3D en video โ zie verderop.
Beste laptop voor studenten โ budget Chromebook
Als de opleiding met online software werkt (met apps dus) kan een Chromebook ook. Dat is een Android tablet met een toetsenbord. Zoals deze HP Chromebook op bol. Of deze Acer Chromebook op bol. Prima voor mail, internet, online Office en online apps, Netflix, boeken lezen, zelfs voor foto’s en filmpjes bewerken: zolang er maar een app voor is. Maar รฉchte software zoals Windows, Adobe CC of 3D software kan er dus niet op.
Dat kan wel op een Windows laptop. Een voordelige is deze HP of een Asus Vivobook beide ook op bol. Die zijn alleen minder geschikt voor 3D en videomontage. Dan heb je weer een snellere gaming laptop nodig met betere videokaart en snellere processor. Zoals een Lenovo Legion op bol. Vergeleken met een MacBook is dat wel veel groter en zwaarder, met meer lawaai van de ventilator en een veel mindere batterij.
Bij aanbiedingen moet je goed naar de specs kijken: vaak zit er dan te weinig RAM op, of geen 512GB SSD of geen goede videokaart of geen snelle processor.
Voor creatieve studies (design, video, audio, 3D) heb je een snelle laptop nodig zoals een MacBook Pro. Voor Windows is dat bijvoorbeeld een HP Envy 17 op bol. Dat is al jaren de beste Windows laptop voor studenten, voordeliger dan een MacBook Pro met vergelijkbare specs. Maar dus ook groter, zwaarder, met lawaai-ventilator en met veel minder goede batterij dan een MacBook. Het kan overigens nog veel goedkoper, zoals de gaming laptops in dit artikel.
Er kan een 27 inch 4K monitor bij. Die heb je sowieso nodig voor 3D, AV en grafische studies en dan kan je laptop dus ook kleiner en lichter.
Accessoires
Afhankelijk wat je er mee doet heb je bij een MacBook soms een USB-C hub nodig:
- Zoals deze op bol voor โฌ19
- De beste voordelige is deze UGreen op Amazon voor โฌ25 met ethernet, 4K@60hz HDMI, 3 x USB en een SD kaartlezer
Maar een externe monitor is ook een USB-C hub, want door dan ene USB-C-kabeltje kan behalve het beeld ook de stroom voor je laptop, het internet-signaal, de muis en je tekentablet/Wacom. Ideaal: allemaal al aangesloten op de monitor dus.
Zoals deze 27 inch 4K LG voor โฌ200 op bol:
Voor camera’s heb je een snelle SD-kaart nodig:
- Bijvoorbeeld deze SD kaart op BOL
- Of deze SD kaart op Amazon
- En een SD kaartlezer of eenย USB-C hub met kaartlezer
Voor video montage is een externe HD handig:
- Bijvoorbeeld deze externe HD met 2Tb op bol
- Het beste is een veel snellere en kleinere SSD op Amazon
- Het goedkoopste is een 500Gb HD voor โฌ30 op Amazon
En verder:
- Elke muis is goed, ook een hele goedkope
- Eventueel een Wacom tekentablet
- Een draadloze ANC-koptelefoon zoals de QCY H3S
- Of draadloze ANC-oortjes zoals de Baseus EP10 Pro
- Bluetooth speaker: Xdobo X8
- Zie ook de MacBook Air review
- En het artikel over een nieuwe Mac instellen
- en de algemene tips over de Mac
- En waarom je Mac zegt dat er geen ruimte vrij is โ en hoe je dat simpel oplost
Niet gesponsord. Er staan wel betaallinks in om makkelijk te bestellen, en dat maakt voor de prijs niet uit. Zo blijft de site in leven en reclamevrij.
THANK U, love U all & CU next time!
Abonneren en meldingen
Wil je een Email bij nieuwe blogs? Dat kan met de knop โVolgenโ.
Wil je Meldingen, zowel bij updates als bij nieuwe blogs? Dat kan in je browser (meestal in de adresbalk).
REACTIES: bij voorkeur onder de blogs, dan hebben anderen er ook wat aan :)


Ha Aartjan,
Mijn dochter heeft voor middelbare school een windows-laptop nodig. Vereiste omdat sommige apps niet beschikbaar zijn voor mac. Weet jij welke Ali-merken ok zijn voor kleine/goede/stille/batterijige laptop?
Ja, zie ook dit artikel, de topmerken zijn dan deze drie:
Blackview
Chuwi
Teclast
Dank, ik heb het erbij gezet.
dankjewel!
Meester uitproberen?
Ik ben docent, MBO Media Vormgeving, we hebben daar allemaal MacBooks want vanuit het management is berekend dat die gewoon goedkoper zijn… en wij als docenten creatieve media zijn daar uiteraard blij mee, want in de creatieve wereld is het voornamelijk Apple.
wat een onzin
Wat je ope een macbook kunt kun je ook op een windows laptop
En ja, ik zit ook in de vormgeving hoek
Hoi Aartjan,
Wat zijn je gedachten over een MacMini M1?
Mijn Unibody Macbook Pro uit 2009 is sinds een jaar toch echt wel aan vervanging toe, aangezien de klikfunctie van de trackpad al een jaar of 8 gesneuveld was en de accu zich sinds een jaar of 4 al mysterieus gedroeg was hij al een tijd als desktop en printserver naast de Windows laptop van mijn werk ingezet (over lange levensduur gesproken), inmiddels is hij niet meer vooruit te branden en ook security updates zijn er niet meer voor El Capitan. Ook zoek ik iets waar ik Garage Band op kan draaien.
Voor alle mobiele wensen heb ik al een keer een Refurb iPad Pro aangeschaft, die kan in principe ook veel (zo niet alles), maar werkt niet echt lekker samen met muizen en externe beeldschermen.
Dusโฆ. Refurb MacMini M1, of zijn er betere opties?
Met vriendelijke groet,
Dennis
Ja MacMini M1 is nog beter als je al een monitor, keyboard en muis hebt en het niet portable hoeft te zijn.
Yes thankyou! #houdoevakantiegeld #macfanboyforlife!
โOp Windows heb je ook minstens 16Gb Ram nodig, terwijl bij een Mac 8Gb vaak al volstaat. Een MacBook is meteen geschikt voor videomontage, en Windows vaak niet (check de videokaart maar). Een Mac kan desnoods Windows-programmaโs draaien. Andersom kan dat niet. En op Windows heb je goede Antivirus nodig, die altijd in de achtergrond moet draaien en die je ook altijd moet updaten.โ
Dit stukje is nogal een ongefundeerd Apple fanboy verhaal.
โ Ook op Windows volstaat 8GB doorgaans prima. Meer geheugen en een grotere SSD is echter niet zo duur als bij Apple en daarom wel aan te raden.
โ Er is weinig behoefte om Mac software op Windows te draaien omdat voor Windows wรฉl alles beschikbaar is wat je verwacht.
โ Een virusscanner is onderdeel van Microsoft Defener wat standaard onderdeel is van Windows 10/11 en automatisch wordt bijgewerkt.
Wij hebben hier 50 Windows laptops die Photoshop niet eens kunnen opstarten met 8Gb. NIET EENS KUNNEN OPSTARTEN…
Dat heb ik op een Mac nog nooit gezien, in de afgelopen 25 jaar.
Adobe zelf geeft minimaal 8GB aan als systeemvereiste. Als dat niet werkt is er wat anders aan de hand. Maar ook voor Mac wordt 16GB of meer aangeraden.
Los daarvan is 16GB voor een Windows laptop relatief goedkoop en daarnaast is Photoshop geen programma wat veel studenten nodig hebben. Hele volksstammen, studenten, bedrijven, particulieren, werken prima op een Windows laptop met 8BG.
Een Macbook is goed hoor, maar correcte informatie is ook fijn.
Geen probleem hier op een oude lenovo met 4gb, start prima op
Je hebt helemaal gelijk.
Een Apple fan moet geen uitspraken doen over Windows systemen. Daar heeft die Erwin van Bright ook last van. Die maken eigenlijk altijd kromme vergelijkingen. Ik heb beide systemen ondersteund.
Als je net zoveel geld uitgeeft aan een Windows systeem dan dat je moet betalen aan een Apple, heb je bij Windows veel meer waar voor je geld.
Een Apple kan je eigenlijk niet gebruiken in een hedendaagse kantoor omgeving. Te veel gedoe in een Azure omgeving en geen Mac Server meer
Je zou mogen verwachten dat wanneer je Apple koopt voor een over de top prijs dat je dan ook een topproduct mag verwachten. Echter wat ik vaak meemaak is dat mijn HBO studenten steen en been klagen over de traagheid en vastlopers van hun iets oudere shiny Apple macbookjes. En tja de marketing is altijd goed op orde bij Apple, dat was al sinds de oprichting. Ik prijs me gelukkig dat ik er nooit ben ingetrapt..;-)
Dat was voorheen inderdaad soms zo, maar vanaf de M1 / M2 / M3 zien we dat niet meer. Het lag overigens ook aan de instellingen van iCloud, die bij iedereen verkeerd staan: zie dit artikel.
Die externe schijven zou ik zeker niet aanraden voor AV. Dan heb je toch zeker een snellere ssd nodig.
Dat is een goeie, ik heb het erbij gezet, dank!
EHm.. Ik heb tijdens de lockdown ergens eens een virtuele mac omgeving gemaakt in virtualbox (OK was o mijn Linux PC, maar toch). Was meer om te zien of het kon.. hoe effectief het is in het draaien van mac-software weet ik niet. Mijn laatste mac-software was hypercard :-)
Ken mac niet zo goed. Maar onder windows virtual memory aanspreken is een beroerd odee omdat de snelheid ervan veel trager is dan van memory in de computer zelf. En dat maakt je systeem veel trager. Masr wellicht is mac anders.
Nog een kleine tip; neem wel een bluetooth muis. Anders zit je met die onnodige (USB-A) dongle die je in je MacBook niet eens kwijt kan.
Zeker! Maar dan krijg je ook dit: “Meester, mijn muis wil niet verbinden! Meester, mijn muis is op, hoe kan ik opladen? Meester, mijn muis zit nu op mijn telefoon, hoe kan dat!?”
Ik hoop dat je studenten de humor van je opmerking kunnen waarderen, maar als dat echt het niveau van je studenten is, dan heb ik met je te doen, AJ! ๐
Virtueel geheugen op een pc en mac hoeft geen verschil te maken. Ligt aan waar je het naar toe schrijft. Een Mac heeft een snelle ssd. Als je dat ook in je Windows laptop hebt maakt het niet uit. Als je een sata ssd in je windows laptop hebt is de sata aansluiting de bottleneck